Co je to optometrie? Kdo je optometrista?

Optometrie je obor, který se zabývá zrakem a vším co s ním souvisí. Vznikl ve spolupráci s očními lékaři, tak aby se mohli ve své profesi zcela věnovat léčbě očních nemocí a jejich prevenci – tak jak vyplývá z názvu lékař. Zatímco předním specialistou pro Váš zrak je optometrista – měří základní vady očí a další chyby zrakového aparátu, které snižují ostrost, způsobují únavu a další potíže. V západních zemích je zcela běžné, že první kontakt lidí při potížích se zrakem obstarává optometrista, v případě onemocnění je pak odesílán k lékaři. Vzhledem k velkému počtu pacientů se nemá možnost lékař věnovat zraku do takové míry jako Vám nabízí optometristická střediska. Mnohé ordinace nabízejí pouze základní přístrojové vybavení, které je ke zjištění všech vad nedostačující.

Optometrista absolvoval studium zdravotních věd a je kompetentní ke zjištění očních onemocnění, v takovém případě jsou odesílání klienti k lékaři.

Šipka Víte, že.......?

Víte, že kromě krátkozrakosti a dalekozrakosti výrazně snižuje vidění a způsobují obtíže i oční astigmatismus a heteroforie? Jejich zastoupení v populaci je výrazné (astigmatismus 90% a heteroforie až 80%). Myslíte, že Vám byly tyto vady vždy měřeny? (více o očních vadách zde)

Šipka Víte, že......?

Víte, že mimo vyšetření základních očních vad je důležité i vyšetření zrakových funkcí jako kontrastní citlivost, zorné pole, prostorové vidění, barvocit, adaptace a další? Byly Vám tyto funkce někdy měřeny? (Přečtěte si více o zrakových funkcích zde)

 

Šipka Víte, že.......?

Víte, že spolehlivé a kompletní vyšetření zraku by mělo trvat alespoň půl hodiny? Jak dlouho trvalo měření Vaších očí? (více o vyšetření zraku)

Šipka Víte, že.......?

Víte, že odlišné brýle bude potřebovat profesionální řidič, jiné pracovník v kanceláři, operatér a nebo skladník? Dokonce i pro stejnou profesi mohou být odlišné brýle. (více o vyšetření dle profese zde)

 


Mgr. Pavel Kříž, Kovářská 122/13, Kroměříž 725 984 516