Adaptace na světlo

 

Adaptace na světlo je nezbytnou součástí funkcí zraku, bez této schopnosti by docházelo k oslnění a nebo nedostatku světelných podnětů. Při vyšetření zraku se často opomíjí, že se bude vyšetřovaný pohybovat ve zcela jinak osvětlených prostorech než je tomu ve vyšetřovací místnosti a nedílnou součástí jeho vizuálního vnímání bude i vidění v noci a za šera.

Adaptační schopnost je zajištěna mechanickou a chemickou funkcí zrakového orgánu. Před přímým světlem se chráníme sevřením očních víček a zúžením zornice. Do oka nám tak vstupuje redukované množství světla. V případě, že je nedostatek světelných podnětů roztáhne se zornice a do oka vstupuje úměrně více světla. Velikost zornice je měněna změnou velikosti duhovky, která pro tuto činnost využívá svírací a roztahující sval. Rozměry kruhovitého otvoru se pohybují dle světelných podmínek v rozmezí 2-8mm. Velikost zornice je závislá také na vzdálenosti na kterou se díváme, soustředěnosti a věku, ve všech případech je zornice menší. S větší zornicí se můžeme setkat např. po aplikaci drog nebo úmyslně při vyšetření očního pozadí, kdy je velká zornice důležitá pro kvalitní pozorování detailů sítnice. Mimo redukci světla je velikost zornice zodpovědná za ostrost vidění a hloubku ostrosti, na tento vztah je často při vyšetření zapomínáno. Určitě jste si někdy všimli, že např. na dovolené u moře za vysokých světelných podmínkách jste viděli lépe, dokonce mnozí mohli odložit brýle. Někteří si tuto situaci vysvětlovali odpočatosti a pohodovou náladou vlivem volných chvil a zážitků během dovolené. Vysvětlení je však právě ve velikosti zornice, která za intenzivního denního světla měla minimální průměr a do očí pouštěla pouze úzký svazek světla, který nepodléhá takovému vlivu očních vad. Tak si můžeme vysvětlit i tu situaci, že většina nositelů brýlí přišla na skutečnost snížené ostrosti při vidění za šera nebo v noci. Snížené viditelné podmínky si žádají zvětšení průměru zornice abychom měli dostatečné množství světla pro orientaci, řidiči mi dají za pravdu, že v noci není dostatečných podnětů pro kvalitní orientaci nikdy dost. Široká zornice ale pustí do oka i okrajové paprsky, které mnohem výrazněji podléhají vlivům očních vad.

Kvalitní vyšetření zraku Vám nabízí mnohem více, v našem středisku se zaměřujeme na ostrost ve všech světelných podmínkách a naším klientům umožňujeme pohodlné a bezpečné vidění.


Šipka Víte, že.......?

Víte, že kromě krátkozrakosti a dalekozrakosti výrazně snižuje vidění a způsobují obtíže i oční astigmatismus a heteroforie? Jejich zastoupení v populaci je výrazné (astigmatismus 90% a heteroforie až 80%). Myslíte, že Vám byly tyto vady vždy měřeny? (více o očních vadách zde)

Šipka Víte, že......?

Víte, že mimo vyšetření základních očních vad je důležité i vyšetření zrakových funkcí jako kontrastní citlivost, zorné pole, prostorové vidění, barvocit, adaptace a další? Byly Vám tyto funkce někdy měřeny? (Přečtěte si více o zrakových funkcích zde)

 

Šipka Víte, že.......?

Víte, že spolehlivé a kompletní vyšetření zraku by mělo trvat alespoň půl hodiny? Jak dlouho trvalo měření Vaších očí? (více o vyšetření zraku)

Šipka Víte, že.......?

Víte, že odlišné brýle bude potřebovat profesionální řidič, jiné pracovník v kanceláři, operatér a nebo skladník? Dokonce i pro stejnou profesi mohou být odlišné brýle. (více o vyšetření dle profese zde)

 


Mgr. Pavel Kříž, Kovářská 122/13, Kroměříž 725 984 516