Zraková ostrost

 

Zraková ostrost je schopnost rozeznat detaily, které sledujeme, ty se zobrazují na sítnici v určité poloze a velikosti. Určuje nám míru centrální ostrosti, její pokles je přímo úměrný výši oční vady. Víte jakou máte zrakovou ostrost?

Hodnotu zrakové ostrosti označujeme jako tzv. vízus, který může mít různý zápis. V očních ordinacích se využívá starého a pro veřejnost nepříliš srozumitelného zlomkového zápisu. Například zápis 6/12 znamená, že vyšetření probíhalo z šestimetrové vzdálenosti a klient četl jako poslední řádek s písmeny o velikosti, kterou by měl z 12-ti metrů přečíst člověk, který nemá oční vadu. Moderní označení desetinným zápisem je lehce pochopitelné, je výsledkem zlomkového zápisu a v tomto případě by mělo hodnotu 0,5. Desetinné označení můžeme také převést na procenta, v našem případě by to znamenalo, že vyšetřené oko má 5O-ti procentní zrakovou ostrost. Z toho vyplývá, že standardní 100 procentní  zraková ostrost má desetinné označení 1,0. Tato hodnota byla určena výpočtem, při kterém byla použita průměrná velikost sítnicových čípků v centru tzv. žluté skvrny (makuly), na kterou dopadá obraz pozorovaného objektu. Většina z nás může dosáhnout po vykorigování očních vad vyšší zrakové ostrosti než je tento standart. Není výjimkou zraková ostrost 1,6 nebo dokonce 2,0!

Při běžném vyšetření není zraková ostrost klientovi ve většině případů sdělena a tento údaj neobsahuje ani předpis na brýle. Středisko optometrie nabízí klientovi, mimo kompletní a detailní vyšetření, podrobnou zprávu s naměřenými hodnotami včetně míry zrakové ostrosti na každém oku zvlášť a při vidění současně. Jedině tak je možné po zhotovení brýlí určit, zda-li jsou vyrobeny správně a umožňují Vám maximální míru zrakové ostrosti.

Šipka Víte, že.......?

Víte, že kromě krátkozrakosti a dalekozrakosti výrazně snižuje vidění a způsobují obtíže i oční astigmatismus a heteroforie? Jejich zastoupení v populaci je výrazné (astigmatismus 90% a heteroforie až 80%). Myslíte, že Vám byly tyto vady vždy měřeny? (více o očních vadách zde)

Šipka Víte, že......?

Víte, že mimo vyšetření základních očních vad je důležité i vyšetření zrakových funkcí jako kontrastní citlivost, zorné pole, prostorové vidění, barvocit, adaptace a další? Byly Vám tyto funkce někdy měřeny? (Přečtěte si více o zrakových funkcích zde)

 

Šipka Víte, že.......?

Víte, že spolehlivé a kompletní vyšetření zraku by mělo trvat alespoň půl hodiny? Jak dlouho trvalo měření Vaších očí? (více o vyšetření zraku)

Šipka Víte, že.......?

Víte, že odlišné brýle bude potřebovat profesionální řidič, jiné pracovník v kanceláři, operatér a nebo skladník? Dokonce i pro stejnou profesi mohou být odlišné brýle. (více o vyšetření dle profese zde)

 


Mgr. Pavel Kříž, Kovářská 122/13, Kroměříž 725 984 516