Prostorové viděníNejvyšší stupeň vidění nám umožňuje orientaci v prostoru a správný odhad vzdálenosti. Jeho vývoj je oproti jiným funkcím zraku výrazně delší a k upevnění této schopnosti dochází až do sedmého roku života. Pro dokonalé prostorové vidění je nezbytná bezchybná spolupráce obou očí. U dětí ohrožuje nejčastěji tuto schopnost zjevné šilhání. V dospělosti může být prostorové vnímání sníženo, nebo nepřítomno vlivem skrytého šilhání, rozdílných hodnot oční vady a velikosti obrazů pravého a levého oka.

Vyšetření prostorového vnímání lze provést několika způsoby. Nejkvalitnější představu o rozsahu a kvalitě prostorového vnímání nám poskytují polarizované stereotesty. Pro měření a korekci deficitu prostorového vnímání existuje více metod. Vyšetření této schopnosti i přes její význam je součástí měření zraku pouze vyjímečně.


Proč je vyšetření prostorového vidění důležité?


Velmi často potíže vzniklé sníženou schopností prostorového vidění nepřisuzujeme zraku, ale spíše našim dovednostem. Příkladem je snížená schopnost odhadu vzdálenosti při řízení, kdy si nejsme jistí při předjíždění, nebo parkování, nebo obtíže při uchycení předmětu, kdy buď promáchneme, nebo předmět shodíme. Při některých činnostech může mít nesprávný odhad vzdálenosti fatální následky, minimálně však snižuje komfort a výkonnost. Porušená funkce prostorového vnímání bývá často způsobena skrytým šilháním, které může způsobovat velkou řadu dalších obtíží. Pokud již jsme měli schopnost vnímat prostorově, je i při snížení této schopnosti možná její náprava.

Šipka Víte, že.......?

Víte, že kromě krátkozrakosti a dalekozrakosti výrazně snižuje vidění a způsobují obtíže i oční astigmatismus a heteroforie? Jejich zastoupení v populaci je výrazné (astigmatismus 90% a heteroforie až 80%). Myslíte, že Vám byly tyto vady vždy měřeny? (více o očních vadách zde)

Šipka Víte, že......?

Víte, že mimo vyšetření základních očních vad je důležité i vyšetření zrakových funkcí jako kontrastní citlivost, zorné pole, prostorové vidění, barvocit, adaptace a další? Byly Vám tyto funkce někdy měřeny? (Přečtěte si více o zrakových funkcích zde)

 

Šipka Víte, že.......?

Víte, že spolehlivé a kompletní vyšetření zraku by mělo trvat alespoň půl hodiny? Jak dlouho trvalo měření Vaších očí? (více o vyšetření zraku)

Šipka Víte, že.......?

Víte, že odlišné brýle bude potřebovat profesionální řidič, jiné pracovník v kanceláři, operatér a nebo skladník? Dokonce i pro stejnou profesi mohou být odlišné brýle. (více o vyšetření dle profese zde)

 


Mgr. Pavel Kříž, Kovářská 122/13, Kroměříž 725 984 516