Kontrastní citlivost


Okolo nás nejsou pouze černé objekty na bílém pozadí (nejvyšší kontrast), ale obklopují nás různé předměty, které mají vůči sobě odlišné odstíny šedi (malý kontrast). Během běžného vyšetření je určena ostrost vidění pouze pro maximální kontrast, tedy rozpoznání černých znaků na bílém podkladě (běžný optotyp). Přesný obrázek o vidění nám přinese vyhodnocení zrakové ostrosti na testech s vysokým a sníženým kontrastem.

Pro vyšetření kontrastní citlivosti se nejčastěji využívají znaky velké abecedy u kterých se postupně snižuje kontrast a jejich velikost. Pro klinické účely se využívají kruhové terčíky s tmavými proužky. Jejich jas se pomalu snižuje a naopak zvyšuje jas pozadí, až dojde k úplné mu snížení kontrastu.

Proč je vyšetření kontrastní citlivosti důležité?

Kontrastní citlivost je nejčastěji snížena nekorigovanou, nedostatečně korigovanou nebo nesprávně korigovanou oční vadou. Tyto testy je možné využít pro velmi jemné určení zbývající oční vady a výsledky měření maximálně zpřesnit. Svůj význam mají testy i při identifikaci počínajících onemocnění oka. Charakteristické změny na tomto testu mohou odhalit oční onemocnění i v jeho úplném počátku ještě než by došlo k nálezu při běžných vyšetřovacích metodách.Šipka Víte, že.......?

Víte, že kromě krátkozrakosti a dalekozrakosti výrazně snižuje vidění a způsobují obtíže i oční astigmatismus a heteroforie? Jejich zastoupení v populaci je výrazné (astigmatismus 90% a heteroforie až 80%). Myslíte, že Vám byly tyto vady vždy měřeny? (více o očních vadách zde)

Šipka Víte, že......?

Víte, že mimo vyšetření základních očních vad je důležité i vyšetření zrakových funkcí jako kontrastní citlivost, zorné pole, prostorové vidění, barvocit, adaptace a další? Byly Vám tyto funkce někdy měřeny? (Přečtěte si více o zrakových funkcích zde)

 

Šipka Víte, že.......?

Víte, že spolehlivé a kompletní vyšetření zraku by mělo trvat alespoň půl hodiny? Jak dlouho trvalo měření Vaších očí? (více o vyšetření zraku)

Šipka Víte, že.......?

Víte, že odlišné brýle bude potřebovat profesionální řidič, jiné pracovník v kanceláři, operatér a nebo skladník? Dokonce i pro stejnou profesi mohou být odlišné brýle. (více o vyšetření dle profese zde)

 


Mgr. Pavel Kříž, Kovářská 122/13, Kroměříž 725 984 516