Barvocit


Schopnost rozeznání barev je významnou funkcí zraku. Je důležitá pro jakoukoliv naší činnost a nezbytná pro výkon mnoha profesí. Toto vyšetření se často provádí i v ordinacích praktického lékaře při potvrzení pro řidičský průkaz, bohužel je ve většině případů tento okamžik posledním setkáním s testy, které se k vyšetření barvocitu využívají. Při běžných vyšetřeních se pouze zřídka vyšetřuje schopnost rozpoznání barev.

K vyšetření barvocitu se nejčastěji využívají tzv. pseudoisochromatické ishiharovy destičky. Na testech určuje klient o jaký znak (číslici) se jedná. Pro klinické účely jsou využity testy, které jsou schopny určit nejenom poruchu barvocitu, ale i míru této vady. Vyšetřovaný má za úkol seřadit v přesném pořadí barevné válečky podle jemných rozdílů v barevném odstínu.


Proč je vyšetření barvocitu důležité?


Pro mnoho profesí je neporušený barvocit nezbytný, diagnostika poruchy rozpoznávání barev může předejít nebezpečným situacím vzniklých záměnou barev. Stejně jako v případě kontrastní citlivosti může porucha barvocitu odhalit zatím skryté oční onemocnění i v jeho prvopočátku.

Šipka Víte, že.......?

Víte, že kromě krátkozrakosti a dalekozrakosti výrazně snižuje vidění a způsobují obtíže i oční astigmatismus a heteroforie? Jejich zastoupení v populaci je výrazné (astigmatismus 90% a heteroforie až 80%). Myslíte, že Vám byly tyto vady vždy měřeny? (více o očních vadách zde)

Šipka Víte, že......?

Víte, že mimo vyšetření základních očních vad je důležité i vyšetření zrakových funkcí jako kontrastní citlivost, zorné pole, prostorové vidění, barvocit, adaptace a další? Byly Vám tyto funkce někdy měřeny? (Přečtěte si více o zrakových funkcích zde)

 

Šipka Víte, že.......?

Víte, že spolehlivé a kompletní vyšetření zraku by mělo trvat alespoň půl hodiny? Jak dlouho trvalo měření Vaších očí? (více o vyšetření zraku)

Šipka Víte, že.......?

Víte, že odlišné brýle bude potřebovat profesionální řidič, jiné pracovník v kanceláři, operatér a nebo skladník? Dokonce i pro stejnou profesi mohou být odlišné brýle. (více o vyšetření dle profese zde)

 


Mgr. Pavel Kříž, Kovářská 122/13, Kroměříž 725 984 516